|
Steeds meer jongeren kopen op een eenvoudige manier groeihormonen aan via het internet. Ze doen dat om er beter uit te zien, maar beseffen niet welke gevaren ze lopen. Het gebruik van groeihormoon verhoogt de kans op een hartinfarct of een nierblokkage. Senator Bart Tommelein (Open Vld) verwijt de overheid laksheid, en werkt daarom aan een nieuw wetsvoorstel.
Volgende discussie op een willekeurig internetforum illustreert perfect de problematiek die senator Bart Tommelein aankaart: "Ik ben sinds enkele dagen bezig met Jintropin (een verboden groeihormoon dat vrij via internet te verkrijgen is, red.)", zegt een persoon die zich 'Thothetop' noemt. "Maar ik heb last gekregen van stuiptrekkingen. Is dat normaal?" Waarop een ander lid, Sammy V., hem geruststelt (sic): "Waarschijnlijk worden je zenuwen geprikkeld omdat je spieren aan het groeien zijn. Gaat vanzelf over. Als dit binnen twee weken niet over is, ga dan naar de dokter."
"De situatie van de verkoop van humane doping via het internet is hallucinant", zegt Bart Tommelein. "Vroeger gebeurde dit via duistere, buitenlandse websites of bodybuildclubs. Maar vandaag de dag zijn er ook gewoon Belgische sites die je binnenleiden in een virtuele supermarkt van groeihormonen en anabolen. Via allerlei chatboxen kunnen de 'gebruikers' hier rustig over discussiëren. Alsof ze over het weer bezig zijn."
Geheime verzending
Een kleine test op enkele Belgische zoekertjessites, waaronder Kapaza, bewijst dit. Na slechts een paar muisklikken komt men terecht op een pagina waar probleemloos het erg populaire Jintropin, testosteron en alle andere soorten groeihormonen en anabolen kunnen worden besteld. De prijs van de verboden middelen loopt op tot 150 euro.
Zij die willen bestellen, kunnen bovendien op beide oren slapen. Onder de rubriek 'verzenden' staat: 'Alle verzendingen zijn neutraal verpakt en hebben geen herkenbare afzender. Tijdens het doorsturen van je gegevens maken wij voor de veiligheid gebruik van een speciale server. Zo worden al je gegevens gecodeerd (en dus geheim, red.) naar ons verzonden.' Op de website vind je ook alle informatie over welke injectienaalden je moet gebruiken en waar in het lichaam je het goedje precies moet inspuiten voor een optimale werking.
Schoonheidsideaal
"De verkoop via internet zorgt ervoor dat de verboden producten veel toegankelijker worden", zegt Bart Tommelein. "Uit studies van enkele jaren geleden blijkt dat 8 procent van de 14- tot 18-jarigen spierver-sterkende producten gebruikt. Maar de gemakkelijkheid waarmee deze spullen vandaag te krijgen zijn, doet sterk vermoeden dat dit percentage al een stuk hoger ligt."
Volgens Bart Tommelein zijn het zeker niet alleen sportmensen die groeihormonen of anabolen gebruiken. "Onder impuls van het schoonheidsideaal gebruiken steeds meer jonge mannen spierversterkers om er beter uit te zien. Vrouwen zouden ze vooral gebruiken om af te vallen. Dit is een zeer verontrustende evolutie die verregaande gevolgen kan hebben. Want over de gevaren van de aangeboden middelen wordt op de verschillende websites in alle talen gezwegen."
Daarbij komt dat het bezit van deze middelen in ons land ook strafbaar is. "Anabolen en groeihormonen mag je enkel in huis hebben wanneer je hiervoor een vergunning hebt van het FOD Volksgezondheid of bij een medische behandeling met voorschrift", zegt toxicoloog Jan Tyt-gat (KULeuven).
"Als je toch betrapt wordt, bepalen verschillende factoren - zoals de hoeveelheid verboden middelen - de strafmaat. Ook het aantal keer dat je betrapt wordt, is belangrijk. Is dit de eerste keer, dan kom je ervan af met een voorwaardelijke straf. Is dit de tiende keer, dan riskeer je één jaar effectief."
Nul controle
De verboden producten zouden ons land via koerierbedrijven binnenkomen. Gewone postzendingen vanuit landen als China, Thailand en India worden door de douane op de luchthaven van Zaventem gecontroleerd. Maar op wat binnenkomt via koerierbedrijven, is nauwelijks controle. Uit een antwoord van een parlementaire vraag van Bart Tommelein aan bevoegd minister Didier Reynders (MR) blijkt dat dit komt omdat de douane bij deze zendingen niet over pre-arrival informatie beschikt. "Hierdoor kunnen verdachte zendingen niet op voorhand worden geblokkeerd", zegt Tommelein. "Willen we iets tegen de massale invoer van verboden producten in ons land ondernemen, dan moet de douane over extra info beschikken om ook deze zendingen te controleren."
Maar dat is niet het enige wat volgens de senator moet veranderen. Hét grote probleem is volgens hem dat er op dit ogenblik in ons land niet de minste controle is op de verkoop van hormonen en dopingproducten via het internet.
"In 2006 is afgesproken om werkgroepen in het leven te roepen die een wettelijke basis zouden creëren om de online verkoop van dit soort producten te verbieden", zegt Tommelein. "Maar uit een parlementaire vraag aan Didier Reynders blijkt dat er - hoewel iedereen het eens is over de ernst van de problematiek - niets is veranderd. Er blijken zelfs helemaal geen werkgroepen te bestaan. Dit is verontrustend. De gezondheid van veel 'onwetende' jongeren komt hierdoor ernstig in het gedrang, én de georganiseerde misdaad die rond deze hormonenzwendel hangt, krijgt vrij spel."
Nieuw wetsvoorstel
Bart Tommelein bereidt daarom een wetsvoorstel voor dat hij na de krokusvakantie zal indienen. "Het is belangrijk dat er zo snel mogelijk werk wordt gemaakt van internetbewaking om de netwerken en de organisaties aan te pakken. Verder heeft de hormonencel nood aan financiële experts die de geldstromen uit het hormonencircuit kunnen blootleggen en zo de 'daders' kunnen vatten. Met de Belgische veilingsites moet ook een protocol worden gesloten om 'rotzooi' te weren. Want wat is anders de volgende stap? Cocaïne kopen via het internet?"
Bron: Kobe Verheyen (Gazet van Antwerpen) |